Gelir Getirmeyen Su Yönetimi

Gelir Getirmeyen Su Yönetimi

Gelir Getirmeyen Su

Gelir getirmeyen su nedir?

Gelir getirmeyen su (GGS) temel olarak üretilen, su dağıtım sisteminde bir yerlerde kaybolan ve son kullanıcıya ulaşmayan sudur. Gelir Getirmeyen Su (GGS) değerli bir kaynağın israf edilmesinin yanı sıra ekonomik, ekolojik ve insani zararlara da neden olmaktadır. Bu küresel sorun, içme suyunu kaybederek çevreye zarar verir, kamu hizmetleri için ek maliyetlere (üretim, bakım, gelir kayıpları) neden olur.

Su kaynaklarının az oluşu ve artan kuraklık ile mevcut su kaynaklarının hızla azaldığı günümüzde gelir getirmeyen su idarelerin karşılaştığı ve su kıtlığına neden olan en büyük sorundur. Mevcut su kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması için gelir getirmeyen su ile mücadele edilmelidir.

Gelir getirmeyen su sorununun çözümü, Gelir Getirmeyen Su yönetimi ile gelir getirmeyen suyun en iyi uygulamalara göre düşürülmesini ve ardından uzun vadede kontrol altında tutulmasını sağlayan bütüncül bir yaklaşımı gerektirmektedir.

gelir-getirmeyen-su-yönetimi

Gelir Getirmeyen Su Yönetimi

Gelir getirmeyen su yönetimi geleceğin suyunu korumak için son derece önemli bir yere sahiptir. Gelir getirmeyen su yönetimi ile boşa akan ve su kıtlığının olduğu günümüzde en büyük sorun olan gelir getirmeyen su sorununu çözerek hem su sorununa çözüm sağlar hem de ekonomik olarak çok büyük kazançlar sağlar.

gelir-getirmeyen-su

Gelir Getirmeyen Su Yönetimi Faydaları

Gelir getirmeyen su yönetimi ile sağlanan kazanımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Mevcut su kaynaklarının en verimli şekilde kullanılarak su israfının önüne geçilmesi
  • Boşa akan suyun önüne geçilerek maliyet kazancı sağlanması
  • Su kayıplarının azaltılması ile su kayıplarından doğan ekstra işçilik, maliyet ve zaman kaybının önüne geçilmesi
  • Su kayıplarının kanalizasyon hatlarına karışmasıyla arıtma tesislerinin iş yükünün artmasının önüne geçilerek ekstra maliyetlerin önlenmesi
  • Gelir getirmeyen su yönetimi ile su kaynaklarının boşa harcanması önlenerek geleceğin suyu korunmuş olur

 

Bu gönderiyi paylaş