Kablo Arıza Tespiti

Kablo Arıza

Elektrik, telekomünikasyon ve görüntü sistemlerinde enerjinin ve verilerin iletilmesinde kablo sistemleri yoğun olarak kullanılmaktadır. Kablolar güvenlik ve çevresel kirlilik gibi sorunlara neden olmaması için daha çok yer altına gömülerek imal edilirler. Kilometrelerce uzunluğa sahip bu kablolarda çeşitli nedenlerden ötürü zamanla çeşitli arızalar meydana gelebilmektedir.

Ülkemizde elektrik enerjisi hatları, telekomünikasyon hatları ve görüntü hatları genellikle yer altında bulunmaktadır.  Çeşitli nedenlerden dolayı yer altında bulunan kablolarda zamanla;

  • Kısa devre
  • Kablonun su alması,
  • Kabloda hasar
  • Kopukluk

gibi çeşitli arızalar meydana gelmektedir. Bu arızaların olabildiğince kısa sürede giderilmesi ve enerji, veri akışının kesintisiz olması sağlanmalıdır. Bundan dolayı kablo arıza tespiti son derece önemlidir.

Kablo Arıza Tespiti

Yeraltı kablo arızasını bulmak için tam donanımlı bir kablo arıza tespit cihazına ihtiyaç vardır. Kablo arıza tespitinde kullanılan cihazlar ileri teknolojiye sahip cihazlardır. Kablo arıza tespit cihazının yanı sıra kablonun geçtiği güzergahın tam olarak noktasal bulunabilmesi için kablo güzergah ve derinlik tespit cihazına da ihtiyaç vardır.

Kablo güzergah ve derinlik tespiti, kablo arıza tespiti için çok önemli ve zorunludur. Aksi takdir de kablonun nereden ve nasıl geçtiği bilinmeden kablo arıza tespiti yapılması zordur. Önce kablonun güzergahı bilinmeli daha sonra kablo arıza tespiti yapılmalıdır.

kablo-ariza-tespiti

Kablonun geçtiği güzergah ve derinlik tespit edildikten sonra kablo arızasının nedeni araştırılmalı ve arıza noktası tespit edilerek müdahale edilmelidir. Kablo arızasının noktasal tespit edilmesi maliyet ve zaman tasarrufu sağlamaktadır. En önemlisi de arızanın giderilmesi kesintisiz enerji ve veri akışını sağlamaktadır.

Neden Biz?

 Kablo arıza tespiti son derece spesifik ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Özellikle de enerji kablolarında yapılan arıza tespitinde olası bir hata tehlikeli yaralanmalara ve hatta ölümcül kazalara neden olabilmektedir. Bundan dolayı alanında uzman ve deneyimli kişilerin kablo arıza tespiti yapması gerekmektedir. Firmamız bu konuda son derece uzman ve yılların deneyimine sahip personelleriyle yine kablo arıza tespitinde ileri teknolojiye sahip cihazlarıyla hizmetinizdedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikle kablonun geçtiği güzergah ve derinlik bilinmelidir. Bundan dolayı firmamız ilk olarak bilinmeyen kablonun güzergah ve derinliğini noktasal tespit etmekte ve daha sonra kablo arıza tespiti yapmaktadır.

Firmamız elektrik, telekomünikasyon ve görüntüleme kablo hatlarınız da her türlü arızayı büyük bir profesyonellik ve teknolojik cihazlar ile noktasal olarak tespit edip sorunları çözüme kavuşturmaktadır.