Altyapı Tespiti ve Haritalama

Altyapı Tespiti ve Haritalama

Altyapı Tespiti ve Haritalandırma

Günümüzde artan dünya nüfusu ile birlikte alt yapı hizmetlerine olan ihtiyaç da günden güne artmaktadır. Artan bu ihtiyaçları karşılamak için yer altında daha çok kablo, boru veya menfez geçişlerini beraberinde getirmektedir.

Alt yapı hizmetlerinin artması zaten karmaşık yapıda olan alt yapılarımızın daha da karmaşık bir hal alarak içinden çıkılmaz bir durumu sürüklemektedir. Bu karmaşıklığı ortadan kaldırmanın en önemli yolu altyapı tespiti ve haritalandırma’dan geçmektedir. Altyapı tespiti ve haritalandırma ile birlikte altyapı hizmetleri daha kolay ve daha ekonomik bir hale gelmiştir.

altyapi-tespiti-haritalama

Kablo ve Boru Tespiti

Altyapı tespitinde en önemli ve kapsamlı konuda kablo ve boru hattı tespiti yer almaktadır. Kablo tespiti ve boru tespiti ile yeraltında altyapı hizmeti veren elektrik hattı, içme suyu hattı, yağmur suyu hattı, kanalizasyon hattı, doğalgaz hattı, telekomünikasyon hattı tespiti yapılarak haritalandırılır ve böylece altyapı haritası çıkarılarak karmaşıklığa son verilir.

 

Örneğin bir sokak üzerinden örnek vermek gerekirse bir sokakta; elektrik hattı, içme suyu hattı, yağmur suyu hattı, kanalizasyon hattı, doğalgaz hattı, telekomünikasyon hattı gibi temel hatlar vardır ve buda dar bir alanda bu kadar hattın olması karmaşıklığa neden olmaktadır. İşte bu karmaşayı azaltmanın tek yolu kablo ve boru hattı tespiti yapmaktır. Kablo ve boru hattı tespiti ile bu hatların haritası çıkarılmış olur ve karmaşıklık ortadan kaldırılır.

Muhtemel ihtiyaç ya da oluşan arıza durumlarında bu kablo ve boru hattı tespiti erken müdahaleye imkân sağlarken oluşabilecek iş kazalarının da önüne geçmesini sağlar.

 Altyapı Tespiti ve Haritalandırmanın Önemi

  • Altyapı kazı çalışmalarında mevcut diğer altyapı hatlarına zarar vermeden çalışma ortamı sağlamak.
  • Yeraltında bulunan tüm altyapı hatlarının (kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu hatları, elektrik hatları, telekomünikasyon hatları, doğal gaz hatları vb.) coğrafi konum bilgilerini sayısal ortama aktarmak.
  • Saha çalışmalarında yanlış yerlerin kazılmasını engelleyerek maliyetleri düşürmek ve iş gücünü daha verimli kullanılır hale getirmek.
  • Altyapı kazı çalışmaları esnasında zarar verilen hatlarda oluşan enerji kayıplarını önlemek.

kablo-boru-tespiti-haritalama

Altyapı Tespit Hizmeti

 Altyapı tespiti son derece zor ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Bunun için uzman ve deneyimli personel ve teknolojik cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. Firmamız hem sahip olduğu ileri teknoloji cihazları hem de bünyesinde bulunun uzman ve deneyimli personelleriyle Türkiye’de altyapı hizmetlerinde en önde gelen firmalardandır. Türkiye’nin her noktasına hizmetimiz bulunmaktadır. Altyapı tespit hizmeti ve diğer hizmetlerimiz için internet sitemizi ziyaret edebilir yaptığımız hizmetler ile ilgili fotoğraf ve videoları ise sosyal medya hesaplarımızı takip ederek görebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş