Kayıp Vana Menhol Tespiti

Kayıp Vana Menhol Tespiti

Günümüzde artan nüfusa oranla altyapı hizmetleri de gün geçtikçe artmaktadır. Bu da zaten karmaşık olan altyapı ağının daha da karmaşık ve çözülemez bir hal almasına neden olmaktadır. Bu karmaşıklığın en büyük nedeni ise altyapı hatlarının uzun ve kesintisiz olmasından dolayı olası bir sorunda ulaşması ve kontrol edilmesinin zorlaşmasıdır. Buda zaten karmaşık olan altyapının daha da karmaşık bir hal alarak kontrol edilmesini zorlaştırır.

Örneğin bir telekomünikasyon hattında arıza meydana geldiğinde arızanın neden kaynaklandığını öğrenebilmek için hat üzerinde kontrol menholleri gereklidir. Bu bacalar ne kadar sıklıkla hat üzerine inşa edilirse arızanın neden kaynaklandığı daha çabuk bulunacak ve sorun giderilecektir.

Altyapıların karmaşık düzenine müdahalede vana, bkv, menholler gibi bağlantı ve kontrol noktaları büyük öneme sahiptir. Bundan dolayı bu noktaların her daim ulaşılabilir olmalı ve kayıp olmaları halinde vana, bkv ve menholler tespit edilerek ulaşılabilir hale getirilmelidir.

 kayip-vana-menhol-tespiti

Kayıp Vana ve BKV Tespiti

İçme suyu hatları, yangın hidrant hatları, jeotermal ısıtma hatları gibi hatlar üzerinde herhangi bir arıza durumunda suyun akışının kesilmesi için hat üzerine vanalar yerleştirilir. Vanalar su kaçağı durumunda büyük öneme sahiptir. Arızaya müdahale için önce hattın içerisinde ki suyun kesilmesi gerekir ve buda hat üzerindeki vanalar sayesinde olur. Vanaların ulaşılabilir ve hat üzerinde belli noktalarda olması gerekir. Aksi takdirde bir sorun oluştuğunda zaman ve maliyet kaybına neden olmaktadır.

 BKV ise çoğunlukla içme suyu hatlarında bulunur ve hattın içerisindeki suyun basıncını düşürerek kullanılabilir seviyeye gelmesini sağlar. BKV aynı zaman da vana görevi de gördüğü için son derece önemlidir.

Vana ve BKV’nin öneminden dolayı her daim ulaşılabilir olmaları gereklidir. Ne var ki bu çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Özellikle de vanalar boyutu küçük olduğundan dolayı göz ardı edilmekte olup asfaltlama ve kaldırım çalışmaların da asfalt altında, toprak altında veya beton altında bırakılmaktadır. Kayıp vana ve BKV tespiti bundan dolayı çok önemlidir. Kayıp vana ve BKV tespit edilmeli ve açığa çıkarılarak ulaşılabilir hale getirilmelidir. Böylece olası bir sorun anında ekstra zaman ve maliyet kaybı önlenmiş olur.

kayip-vana-tespiti-bkv-tespiti-vana-bulma

Kayıp Baca Kapağı(Menhol) Tespiti

Kanalizasyon, Yağmur suyu, telekomünikasyon ve içme suyu vana odalarında kullanılan kapaklar da tıpkı vana ve bkv gibi önemli bir yere sahiptir. Bu kapaklar kullanıldıkları hatta bir sorun oluştuğunda menholler hatta ulaşılabilecek en kısa ve kolay yoldurlar. Örneğin bir telekomünikasyon hattında meydana gelen sorunun nedenini ve noktasını tespit edebilmek için bir noktadan hatta bağlanmak ve görmek gereklidir işte menholler bu noktada devreye girmekte ve kazı yapmaksızın zaman kaybetmeden hatta ulaşmayı sağlamaktadır.

Menholler de tıpkı vanalar gibi asfaltlama ve kaldırım çalışmaların da asfalt altında, toprak altında veya beton altında bırakılmaktadır. Kayıp kanal kapağı tespiti bundan dolayı önemlidir. Kayıp kanal kapağı tespit edilmeli ve açığa çıkarılarak ulaşılabilir hale getirilmelidir.

Neden Biz?

Kayıp vana, BKV ve menhol tespiti görüldüğü üzere son derece önemlidir. Bundan dolayı noktasal tespitinin yapılması için deneyim ve tecrübe gereklidir. Firmamız bu konuda alanında uzman ve deneyimli personeli ve teknolojik cihazlarıyla Türkiye’nin en iyileri arasındadır. Firma olarak  kayıp vana, BKV ve menholleri noktasal tespit ederek sayısallaştırıyoruz ve haritasını çıkartıyoruz. Türkiye’nin her yerine hizmetimiz vardır. Bize ulaşmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.