Açık Kanallarda Debi Ölçümleri/Seviye Analizleri

Açık Kanal Debi Ölçümü

 Son yıllarda çevrenin korunması yönünde çevre bilinci artmaya başlamıştır. Ülkeleri getirdiği yasal düzenlemeler ile çevresel konular kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda su kaynaklarının tanımlanması ve su kalitesinin izlenebilmesi için düzenli ve güvenilir ölçüm verileri gereklidir. Kaynakların korunması, yaşamın devamlılığı açısından önemlidir.


 Debi ölçümü, sulama suyu ölçümlerinde ve atık su arıtma tesislerinde de önemli bir uygulamadır. Bunun dışında sel suyu, birleştirilmiş atık su kollektörleri, arıtma tesislerinde çöktürme, filtrasyon akış izolasyon çalışmalarında da farklı uygulamaları bulunmaktadır.

acik-kanal-debi-olcumu

Açık Kanallarda Debi Ölçümü Nasıl Olur?

  Açık Kanal Debi Ölçümünde; sıvı belli tipte bir kanalın içinde serbest yüzeyde akar. Örnek olarak dereler, sulama suyu kanalları ve savaklar verilebilir. Tam kapalı olmayan, yarı dolu fakat basınçlı olmayan kanallar (kanalizasyon boruları ve galeriler gibi) da açık kanal olarak sınıflandırılır. Açık kanallar daha çok yağmur suyu kanal sistemleri, atık su arıtma tesisleri, birçok endüstriyel atık uygulamaları ve su arıtma tesislerinde kullanılmaktadır.

  Açık kanal debi ölçümünde kullanılan ikincil ölçüm sistemlerinin amacı; su seviyesinin ölçümü ölçülen su seviyesinin uygun akım hızına çevrilmesidir.

 Debi ölçümü için, savak ve açık kanal debi ölçerin kombinasyonu gereklidir. Savaklar akımı, kontrollü hale getirir ve akım hızı ile bağlantılı olarak sıvı seviyesini oluşturur. Debi ölçerler bu seviyeyi ölçerek, bunu “sıvı seviyesi-akım hızı” ilişkisine dayanarak akım hızına çevirir.

kanalizasyon-debi-olcumu

Neden Biz?

Firmamız açık kanal debi ölçümü ve seviye analizlerinde alanında uzman kadrosu ve teknolojik cihazlarıyla Türkiye’nin önde gelen firmasıdır. Firmamız dereler, sulama suyu kanalları, sel suyu, birleştirilmiş atık su kollektörleri, atık su arıtma, kanalizasyon, yağmur suyu gibi birçok alanda debi ölçümü ve seviye analizi yapmaktadır. Ayrıca yapılan debi ölçümü ve seviye analizlarini raporlayarak sizlere sunuyoruz. Bize ulaşmak için interset sitemizdeki iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.