Kayıp Kanal Hatları Güzergah ve Derinlik Tespiti

Kayıp Kanal Hatları Güzergah ve Derinlik Tespiti

Altyapı hizmetleri hayatımızı kolaylaştıran ve yaşamın değişmez bir parçası haline gelmiştir. Diğer altyapı hatları gibi kanalizasyon ve yağmur suyu hatları altyapı sistemlerinde önemli bir yere sahiptir. Kanalizasyon hatları pis ve atık suların özel kanal sistemleri aracılığıyla toplanıp arıtma tesislerinde arıtılmasını sağlayan altyapı sistemleridir. Bu sistemlerde genellikle künk, büz veya koruge boru hatları kullanılır. Kanalizasyon hatları atık suları taşıdığı için çevre sağlığı açısından önemli hatlardır. Bundan dolayı kanalizasyon hatlarının sağlam yapılar olması oldukça önemlidir.

 Kanalizasyon hatları ne kadar sağlam yapılsa da zamanla bu hatlarda da sorunlar meydana gelebilmektedir. Kanalizasyon hatlarında oluşabilecek sorunlara müdahale edebilmek için en önemli nokta kanal hattının konum, güzergah ve derinliğini bilmektir. Kanal hattı konum, güzergah ve derinliğinin bilinmesi oluşabilecek sorunlara ulaşmayı kolaylaştırarak hem maliyet hem de zaman tasarrufu sağlamaktadır.

kayip-kanal-guzergah-derinlik-tespiti

Kayıp Kanal Hatları Güzergah ve Derinlik Tespitinin Önemi

Kanalizasyon hatları günlük hayatımızda bu kadar önemli bir noktada iken genelde görmezden geliriz ve bir sorun meydana gelmeyene kadar ilgilenmeyiz. Oysa kanal hatlarının düzenli bakımları yapılmalı ve rutin olarak kontrol edilmeli ve belirli aralıklarla kanal temizleme yapılmalıdır.  Yeni yapılan kanal hatlarında imalat sırasında kanal güzergah ve derinliği kayıt altına alınıp haritalandırılsa da önceden imalatı yapılmış bir çok hattın konum, güzergah ve derinliği çok az bilinmekte veya hiç bilinmemektedir.

Haritası olmayan kayıp kanal hatlarının güzergah ve derinliği hat üzerinde bulunan menholler yardımıyla bilinse de bu eksik olacaktır. Çünkü kanal menholleri çoğu zaman asfalt altında kaldığı için kaybolmaktadır. Bundan dolayı herhangi bir sorun olduğunda kanal hattına müdahale etmek oldukça zorlaşmaktadır. Bunu önlemek için kanal hatlarının güzergah, derinlik tespiti ve kayıp menhollerin tespiti yapılmalı ve haritası oluşturulmalıdır.

Firma olarak kayıp kanal hatları güzergah ve derinlik tespitinde deneyimli personelimiz ve teknolojik cihazlarımızla hizmet vermekteyiz. Kayıp kanal hatlarının konum, güzergah ve derinliklerini tespit ederek sayısallaştırarak altyapı haritasını oluşturuyoruz. Türkiye’nin her noktasına hizmet vermekteyiz. Bizlere ulaşmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.